Hogyan neveljünk magabiztosabb gyerekeket?
Carl Pickhardt Harvardon végezett pszichológus 18 egyszerű pontban foglalta össze, hogy hogyan tudunk magabiztosabb gyerekeket nevelni.
- Értékeljük az erőfeszítéseiket függetlenül az eredményeiktől.
A felnövekedés időszakában az út maga fontosabb, mint a végcél. A gyerekeknek soha sem szabad rosszul érezniük magukat azért, mert valami megpróbáltak és esetleg nem sikerült.
- Bátorítsuk a próbálkozásaikat, hogy a különböző készségeik, képességeik fejlődhessenek.
A próbálkozásokba fektetett munka növelni fogja a magabiztosságukat, annak felismerése által, hogy megtapasztalják a fejlődést a képességeikben.
- Hagyjuk, hogy maguk oldják meg a problémáikat.
Amennyiben minden problémát a gyerekek helyet oldunk meg, úgy nem tud kifejlődni annak az érzése, hogy maguk is meg tudnak oldani bizonyos helyzeteket/problémákat.
- Várjuk el tőlük a koruknak megfelelő viselkedést.
Ne várjuk el tőlük, hogy felnőttként viselkedjenek, mert ezek a nem reális elvárások és az ezzel kapcsolatos kudarcélmények óhatatlanul csökkentik a magabiztosságot.
- Bátorítsuk a kíváncsiságukat!
Bár néha rettentő fárasztó, mégis bátorítani kell a gyerekeket, hogy kérdezzenek, mert így tapasztalják meg annak érzését, hogy nem tudnak még mindent és hogy hogyan gyűjthetik be a szükséges információkat.
- Állítsuk újabb és újabb – korban megfelelő – kihívások elé őket.
Az egyre növekvő felelősségi szintek beállításával könnyedén növelhetjük a gyerek magabiztossági szintjét.
- Kerüljük a kivételezéseket.
A kivételezések azt sugallhatják a gyerekeknek, hogy például nincs meg a megfelelő képessége valamihez, ezáltal a magabiztosság nem növekszik, hanem csökken.
- Soha ne kritizáljuk a teljesítményüket.
Semmi nem bártortalanít el jobban, mintha kritizáljuk az erőfeszítéseiket.
- Fogjuk fel a hibáikat szükséges építőkockákként a tanulásukhoz.
Legjobban a saját hibáikból tanulhatnak és ezáltal fejlődhetnek.
- Adjuk meg a lehetőségét az új élmények felfedezésének.
Mint szülőknek felelősségünk, hogy fokozatosan egyre jobban megismertessük gyerekeinket a külvilággal és ne legyenek burokba zárva, mert így tudnak majd később is megküzdeni teljesen új, akár rémisztő helyzetekkel.
- Tanítsuk meg mindenre őket, amiket magunk is tudunk.
A szülő a hős gyermeke számára, legyünk a példaképeik, legalábbis, amíg tinédzser nem lesz. Használjuk ki az időt addig, hogy minél több mindent tudjanak elsajátítani a gondolkodásunkból, cselekedeteinkből.
- Soha ne mondjuk nekik, hogy aggódunk miattuk.
A szülői aggodalmakat a gyerekek gyakran a magabiztosság hiányának értékelik, ami az ő magabiztossági szintjüket is rombolja, mivel a kettő korrelál egymáshoz.
- Bátorítsuk őket, amikor nehézségekkel találják szembe magukat.
Az élet nem fair, nehézségekkel egy ponton találkozniuk kell és meg kell tanulniuk, hogy minden siker mögött hosszú kemény és néha bukásokkal teli út áll.
- Ajánljuk fel a segítségünket, a támogatásunkat, de ne azonnal és ne is túl sokat.
Túl hamar és túl sok segítség csökkenti annak a készségnek a kialakulását, hogy gyerek érezze, hogy ő is meg tud oldani problémákat.
- Értékeljük a bátorságukat, amikor valami újat próbálnak ki.
Merészség kell, a komfortzónából való kilépéshez, kipróbálni valami újat, ez csak gyakorlással és megerősítéssel alakulhat ki.
- Örüljünk velük, amikor átélik a felfedezés örömét.
Nagyon fontos a pozitív megerősítés, amikor valami újat tanulnak, vagy felfedeznek valamit, mert ez fogja biztosítani később az erőt és kitartást, hogy ismeretlen területekre evezzenek.
- Ne engedjük őket a valóság elől elmenekülni azzal, hogy minden idejüket a neten töltik.
A magabiztosság a virtuális világban (bár fontos), nem egyezik a való élethez szükséges magabiztossággal, amit viszont csak az „offline” világban lehet megtanulni.
- Legyünk határozottak a nevelésben, de ne erőszakosak vagy túl szigorúak.
A nagyon szigorú nevelés csökkenti a magabiztosságot.
Pszichológus, pár- és családterapeuta
(gyerek, serdülő, pár- és családterápia)
(Budán (XII), Dorogon vagy Online)
Write a Comment